Dagens spotpris på el

6 december 2021

Viktig information

Varning för mycket höga elpriser idag kl 16 - 17 i område SE3 - Stockholm och SE4 - Malmö. Efter nätavgifter, moms och skatt kommer priset ligga på över 8 kr/kWh. Om du har timdebitering på ditt elavtal bör du minska din elanvändning under de dyraste timmarna.

Spotpris på el

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för den fysiska handeln med el på marknadsplatsen Nord Pool Spot. På marknadsplatsen, som bildades 1993 i Norge, ingår Sverige, Finland, Norge, Danmark, Estland, Lettland och Litauen. Nord Pool Spot ägs av medlemsländernas stamnätsoperatörer (Svenska kraftnät i Sverige).

Sveriges elområden

Den 1 november 2011 delades Sverige in i fyra olika elområden (SE1, SE2, SE3 och SE4) som kan ha olika elpriser beroende på utbud och efterfrågan. I norra Sverige brukar det vara överskott av el medans i södra Sverige brukar det vara underskott. Detta skapar prisskillnader beroende på vilket elområde man bor inom.

Bakgrunden till att Sveriges delades in i olika områden är en anmälan av Svenska Kraftnät till EU-kommissionen från Dansk Energi. Danske Energi protesterade mot att exporten av el till Danmark begränsades då det svenska stamnätet inte räckte till för att transportera el. År 2010 ställde EU-kommissionen krav på att Svenska kraftnät hanterade överföringsbegränsningarna på ett annat sätt och man delade därför in Sverige i följande elområden.

SE1 - Luleå Status: Överskott el Visa spotpriser
SE2 - Sundsvall Status: Överskott el Visa spotpriser
SE3 - Stockholm Status: Underskott el Visa spotpriser
SE4 - Malmö Status: Underskott el Visa spotpriser
Karta över Sveriges elområden

Elpristrender

Genomsnittliga elpriset i Norden (systempriset, SYS) under senaste månaden, veckan och dag. Se hur elpriset utvecklas under tiden om det har blivit billigare eller dyrare.

Senaste månaden
+47.58 %
+27.38 öre/kWh
Senaste veckan
+125.01 %
+69.67 öre/kWh
Idag vs. igår
+74.78 %
+99.99 öre/kWh

Aktuella kampanjer och erbjudanden

Erbjudande hos Göta Energi Göta Energi

Tryggt elavtal med prisgaranti

Få ett av marknadens lägsta påslag (1 öre/kWh)

Prisgaranti om du inte sänker din elkostnad

Få 500 kr i presentkort till mat

Erbjudandet gäller t.o.m 2021-12-31

Erbjudande hos Fortum Fortum

Elavtal med rabatt

Nöjd kundgaranti på alla avtal (prisgaranti)

14 dagars ångerrätt

Få 500 kr i rabatt när du tecknar online

Erbjudandet gäller t.o.m 2021-12-31

Erbjudande hos Telge Energi Telge Energi

Elavtal med miljömärkt el

Alltid el märkt Bra Miljöval

Få 24 månader fri fast avgift (värde 1176 kr)

Ingen bindningstid

Erbjudandet gäller t.o.m 2021-12-13

Aktuella spotpriser

Så sätts elpriset

Elpriset i de fyra olika elområdena sätts på nordiska elbörsen Nordpool och bestäms efter hur mycket det kostar att producera den sista kilowattimmen som behövs för att möta efterfrågan på elmarknaden.

För mer info om elmarknaden och elpriser: Energimarknadsinspektionen - www.ei.se

Spotpriser senaste 14 dagar

Dagens spotpriser (öre/kWh) från elbörsen Nordpool de senaste 14 dagarna.

Datum SE1 SE2 SE3 SE4
06-12-2021136.30136.30299.24299.24
05-12-2021119.38119.38137.52137.52
04-12-2021106.58106.58166.40166.73
03-12-2021130.85130.85173.93173.93
02-12-2021150.74150.74179.76179.76
01-12-2021115.88115.88127.73127.73
30-11-2021165.83165.83171.50171.50
29-11-2021240.91240.91272.11272.11
28-11-2021193.91193.91193.91193.91
27-11-2021179.40179.40179.40179.40
26-11-2021120.20120.20165.38165.38
25-11-202143.4643.46105.61105.61
24-11-202129.3629.3685.7685.76
23-11-202115.5315.53123.58123.58

Spotpriser per månad

Spotpriser (öre/kWh) per månad för varje elområde senaste 12 månaderna.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
November 202143.8943.8983.52112.56
Oktober 202125.8325.8364.7586.88
September 202156.4756.4791.84122.68
Augusti 202158.8158.8167.1185.53
Juli 202151.9552.7759.0569.36
Juni 202134.8134.8140.3073.94
Maj 202138.9538.9543.5048.47
April 202126.8726.7933.6843.17
Mars 202125.4525.4536.7845.90
Februari 202143.6543.6553.6354.38
Januari 202145.0645.0649.0550.22
December 202018.4218.4231.5838.03

Höga spotpriser i november

Just nu har vi ett väldigt högt elpris i Sverige och vi går mot en vinter där vi fortfarande kommer att se priser. Bakomliggande orsaker till de höga spotpriserna just nu är att vi fått ett kallare väder, det blåser mindre, vi har en reducerad vattenkraftproduktion i norr samt brist på naturgas i Europa. Nedläggningen av våra kärnkraftverk bidrar till ett mer ostabilt elsystem och svängiga elpriser, då södra Sverige behöver importera el från bland annat Tyskland på grund av att vi har en begränsad överföringskapacitet från norr till söder.

Det genomsnittliga spotpriset på el var under sommaren 44 öre/kWh i juni, 55 öre/kWh i juli och 63 öre/kWh i augusti. Detta var det högsta månadsmedlet nånsin för juli och augusti månad. För september månad slog man ett nytt rekord i elområde 3 och 4 på grund av en begränsad elproduktion i svenska vattenkraften och kärnkraften. I oktober månad hade vi ett mer balanserat elpris i norra Sverige medans vi fortsatt såg höga spotpriser i södra Sverige (elområde 3 och 4). I slutet av november slog vi prisrekord i alla elområden och elpriset ser ut att ligga på höga nivåer under hela vintern.

Spotpris för november månad är angivet i öre/kWh och är det genomsnittliga priset som betalades.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
November 202143.8943.8983.52112.56
November 20206.616.6124.1335.35
November 201943.9543.9544.5645.10

November 2021 vs. November 2020

SE1 - Luleå
+564.53 %
+37.29 öre/kWh
SE2 - Sundsvall
+564.53 %
+37.29 öre/kWh
SE3 - Stockholm
+246.10 %
+59.39 öre/kWh
SE4 - Malmö
+218.41 %
+77.21 öre/kWh

Elproduktion just nu

Data hämtad från Statnett som visar elproduktionen i Sverige just nu där vattenkraft och kärnkraft står för den största produktionen. Elproduktion som klassificeras som "Ospecificerat" är t.ex. produktion från anläggningar som har fler än ett produktionsslag samt solenergi.

Produktion MW
Kärnkraft 6978 MW
Värmekraft 1985 MW
Ospecificerat 475 MW
Vindkraft 1529 MW
Vattenkraft 11989 MW
Totalt 22956 MW

Total förbrukning: 25178 MW. Importerar: 2 221 MW.

Senast uppdaterat: 2021-12-06 kl: 19:00