Dagens spotpris el (kWh)

17 oktober 2021

Jämför elavtal
Compricer

Jämför el och byt elavtal

Kunder hos Compricer sparar i snitt 1300 kr/år. Här kan du kostnadsfritt jämföra elavtal och hitta lägsta möjliga pris för just dig. Fyll i ditt postnummer och se var du får det bästa elpriset.

Jämför el - se hur mycket du kan spara
Optimera din elanvändning
Greenely

Följ spotpriset i appen

Håll koll på ditt spotpris hos Greenely. Greenely tar inga påslag på elen utan erbjuder den till inköpspris. Få full kontroll via Greenelys app, optimera din elanvändning och sänk elkostnaden vid högt elpris.

Bli kund hos Greenely - spara 25%

Spotpris på el

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för den fysiska handeln med el på marknadsplatsen Nord Pool Spot. På marknadsplatsen, som bildades 1993 i Norge, ingår Sverige, Finland, Norge, Danmark, Estland, Lettland och Litauen. Nord Pool Spot ägs av medlemsländernas stamnätsoperatörer (Svenska kraftnät i Sverige).

Elområden

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för Sveriges elområden. Den 1 november 2011 delades Sverige in i fyra olika elområden (SE1, SE2, SE3 och SE4) som kan ha olika elpriser beroende på utbud och efterfrågan. I norra Sverige brukar det vara överskott av el medans i södra Sverige brukar det vara underskott. Detta skapar prisskillnader beroende på vilket elområde man bor inom.

Bakgrunden till att Sveriges delades in i olika områden är en anmälan av Svenska Kraftnät till EU-kommissionen från Dansk Energi. Danske Energi protesterade mot att exporten av el till Danmark begränsades då det svenska stamnätet inte räckte till för att transportera el. År 2010 ställde EU-kommissionen krav på att Svenska kraftnät hanterade överföringsbegränsningarna på ett annat sätt och man delade därför in Sverige i följande elområden.

SE1 - Luleå
Status: Medel elpris
Visa tim- och månadspriser
SE2 - Sundsvall
Status: Medel elpris
Visa tim- och månadspriser
SE3 - Stockholm
Status: Högt elpris
Visa tim- och månadspriser
SE4 - Malmö
Status: Högt elpris
Visa tim- och månadspriser

Elpristrender

Genomsnittliga elpriset i Norden (systempriset, SYS) under senaste månaden, veckan och dag. Se hur elpriset utvecklas under tiden om det har blivit billigare eller dyrare.

Senaste månaden
+30.93 %
+20.67 öre/kWh
Senaste veckan
+22.40 %
+15.08 öre/kWh
Idag vs. igår
+114.03 %
+29.78 öre/kWh
Erbjudande via Elbruk
Göta Energi

Byt elavtal och få 500 kr till mat

Hos Göta Energi får du ett av marknadens lägsta påslag + 500 kr i presentkort hos Willys, Coop, Hemköp eller City Gross.

Erbjudande via Elbruk
Telge Energi

Byt elavtal och få 588 kr rabatt

Alltid el märkt Bra Miljöval. Just nu 1 års fri månadsavgift (värde 588 kr) + 300 kr i presentkort hos Foodora.

Erbjudande via Elbruk
Fortum

Byt elavtal och få 500 kr rabatt

Just nu 500 kr i rabatt när du tecknar online. Nöjdkundgaranti på alla avtal med 14 dagars ångerrätt.

Aktuella spotpriser

Så sätts elpriset

Elpriset i de fyra olika elområdena sätts på nordiska elbörsen Nordpool och bestäms efter hur mycket det kostar att producera den sista kilowattimmen som behövs för att möta efterfrågan på elmarknaden.

För mer info om elmarknaden och elpriser: Energimarknadsinspektionen - www.ei.se

Spotpriser senaste 7 dagar

Dagens spotpriser (öre/kWh) från elbörsen Nordpool de senaste 7 dagarna.

Datum SE1 SE2 SE3 SE4
17-10-202110.7210.7266.6669.39
16-10-20217.547.549.119.11
15-10-20219.299.2940.7640.76
14-10-202117.6317.6379.29105.60
13-10-202142.2842.28159.23162.69
12-10-202139.6439.64119.29127.78
11-10-202139.7539.7584.3493.03

Spotpriser per månad

Spotpriser (öre/kWh) per månad för varje elområde senaste 12 månaderna.

MånadSE1SE2SE3SE4
September 202156.4756.4791.84122.68
Augusti 202158.8158.8167.1185.53
Juli 202151.9552.7759.0569.36
Juni 202134.8134.8140.3073.94
Maj 202138.9538.9543.5048.47
April 202126.8726.7933.6843.17
Mars 202125.4525.4536.7845.90
Februari 202143.6543.6553.6354.38
Januari 202145.0645.0649.0550.22
December 202018.4218.4231.5838.03
November 20206.616.6124.1335.35
Oktober 202021.4421.4423.0227.34

Höga spotpriser i september

Just nu har vi ett väldigt högt elpris i Sverige och vi går mot en höst/vinter där vi fortfarande kommer att se höga spotpriser. Bakomliggande orsaker till det höga elpriset är en förlängd revision på Ringhals 3, låg vind, låg hydrologisk balans samt höga spotpriser i Tyskland.

Det genomsnittliga spotpriset på el var under sommaren 44 öre/kWh i juni, 55 öre/kWh i juli och 63 öre/kWh i augusti. Detta är det högsta månadsmedlet nånsin för juli och augusti månad. För september månad slog man ett nytt rekord i elområde 3 och 4 pga begränsad elproduktion i svenska vattenkraften och kärnkraften.

MånadSE1SE2SE3SE4
September 202156.4756.4791.84122.68
September 202031.3531.3534.8537.09
September 201936.4736.4737.1839.12

September 2021 vs. September 2020

SE1 - Luleå
+80.16 %
+25.13 öre/kWh
SE2 - Sundsvall
+80.16 %
+25.13 öre/kWh
SE3 - Stockholm
+163.54 %
+56.99 öre/kWh
SE4 - Malmö
+230.76 %
+85.59 öre/kWh

Elproduktion just nu

Data hämtad från Statnett som visar elproduktionen i Sverige just nu där vattenkraft och kärnkraft står för den största produktionen. Elproduktion som klassificeras som "Ospecificerat" är t.ex. produktion från anläggningar som har fler än ett produktionsslag samt solenergi.

Produktion MW
Kärnkraft 5683 MW
Värmekraft 940 MW
Ospecificerat 478 MW
Vindkraft 5493 MW
Vattenkraft 7481 MW
Totalt 20075 MW

Total förbrukning: 15 179 MW. Exporterar: 4 896 MW.

Senast uppdaterat: 2021-10-17 kl: 12:00