Dagens spotpris på el

20 januari 2022

Spotpris på el

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för den fysiska handeln med el på marknadsplatsen Nord Pool Spot. På marknadsplatsen, som bildades 1996 i Norge, ingår Sverige, Finland, Norge, Danmark, Estland, Lettland och Litauen. Nord Pool Spot ägs av medlemsländernas stamnätsoperatörer (Svenska kraftnät i Sverige).

Sveriges elområden

Den 1 november 2011 delades Sverige in i fyra olika elområden (SE1 - Luleå, SE2 - Sundsvall, SE3 - Stockholm och SE4 - Malmö) som kan ha olika elpriser beroende på utbud och efterfrågan. I norra Sverige brukar det vara överskott av el medans i södra Sverige brukar det vara underskott. Detta skapar stora prisskillnader beroende på vilket elområde man bor inom, särskilt under vintern när det är kallt och blåser mindre.

Bakgrunden till att Sveriges delades in i olika områden är en anmälan av Svenska Kraftnät till EU-kommissionen från Dansk Energi. Danske Energi protesterade mot att exporten av el till Danmark begränsades då det svenska stamnätet inte räckte till för att transportera el. År 2010 ställde EU-kommissionen krav på att Svenska kraftnät hanterade överföringsbegränsningarna på ett annat sätt och man delade därför in Sverige i olika elområden.

Välj det elområde där du bor i för att se aktuella timpriser, dagspriser och månadspriser samt hur prisutvecklingen är under den senaste tiden.

ÖVERSKOTT EL
SE1 - MIN/MAX 9.20 - 15.80 öre/kWh Visa spotpriser
ÖVERSKOTT EL
SE2 - MIN/MAX 9.20 - 15.80 öre/kWh Visa spotpriser
UNDERSKOTT EL
SE3 - MIN/MAX 9.20 - 139.57 öre/kWh Visa spotpriser
UNDERSKOTT EL
SE4 - MIN/MAX 9.20 - 139.57 öre/kWh Visa spotpriser

Elpristrender

Genomsnittliga elpriset i Norden (systempriset, SYS) under senaste månaden, veckan och dag. Se hur elpriset utvecklas under tiden om det har blivit billigare eller dyrare.

Senaste månaden
+78.24 %
+66.46 öre/kWh
Senaste veckan
-26.25 %
-33.27 öre/kWh
Idag vs. igår
+7.42 %
+3.51 öre/kWh
Vindkraftverk

Aktuella kampanjer och erbjudanden

Populärast
Erbjudande hos Göta Energi Göta Energi

Billigt elavtal med prisgaranti

Bonustimmen - få 1 timme el gratis varje dag

Prisgaranti om du inte sänker din elkostnad

Få 500 kr i rabatt på elen under det första året

Erbjudandet gäller t.o.m 2022-12-31

Erbjudande hos Fortum Fortum

Elavtal med tilläggstjänster

Nöjdkundgaranti på alla avtal (prisgaranti)

Lås elpriset under utvalda perioder

Få 500 kr i rabatt när du tecknar online

Erbjudandet gäller t.o.m 2022-12-31

Erbjudande hos Telge Energi Telge Energi

Elavtal med miljömärkt el

Alltid el märkt Bra Miljöval

Ett av Sveriges högst ansedda elbolag

Få 24 månader fri fast avgift - spara 1176 kr

Erbjudandet gäller t.o.m 2022-01-31

Aktuella spotpriser

Så sätts elpriset

Elpriset i de fyra olika elområdena sätts på nordiska elbörsen Nordpool och bestäms efter hur mycket det kostar att producera den sista kilowattimmen som behövs för att möta efterfrågan på elmarknaden. För mer info om elmarknaden och elpriser: Energimarknadsinspektionen - www.ei.se

Elpris idag

Elpris per dag för Sveriges 4 elområden är idag, 2022-01-20:

  • SE1 Luleå: 14.09 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 14.09 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 68.53 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 68.53 öre/kWh

Elpris nu

Elpriser per timme för Sveriges 4 elområden är just nu, 10.00 - 11.00:

  • SE1 Luleå: 15.74 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 15.74 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 90.19 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 90.19 öre/kWh

Spotpriser senaste 14 dagar

Dagens spotpriser (öre/kWh) från elbörsen Nordpool de senaste 14 dagarna.

Datum SE1 SE2 SE3 SE4
20-01-202214.0914.0968.5368.53
19-01-202215.7115.7134.9634.96
18-01-202218.4318.43149.57153.18
17-01-202217.7317.7383.4383.43
16-01-202217.9717.9718.9218.92
15-01-202219.8619.86128.25129.79
14-01-202218.6818.6856.5656.56
13-01-202218.2018.2019.0419.04
12-01-202222.1222.1289.04155.84
11-01-202236.4636.46167.66230.94
10-01-202252.1452.14253.97253.97
09-01-202255.6355.63135.40135.40
08-01-202251.3651.36150.29150.29
07-01-202254.3354.33163.05163.05

Spotpriser per månad

Spotpriser (öre/kWh) per månad för varje elområde de senaste 12 månaderna samt glidande medelpris för dagar som gått i nuvarande månad.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
Januari 2022 *34.9634.96107.34114.60
December 202166.6966.69180.74187.39
November 202143.8943.8983.52112.56
Oktober 202125.8325.8364.7586.88
September 202156.4756.4791.84122.68
Augusti 202158.8158.8167.1185.53
Juli 202151.9552.7759.0569.36
Juni 202134.8134.8140.3073.94
Maj 202138.9538.9543.5048.47
April 202126.8726.7933.6843.17
Mars 202125.4525.4536.7845.90
Februari 202143.6543.6553.6354.38
Januari 202145.0645.0649.0550.22

* Nuvarande månad: Glidande medelvärde med dagspriser för 1 - 20 januari som fönster.

Höga spotpriser i december

Just nu har vi ett väldigt högt elpris i Sverige och vi har en vinter där vi fortsatt kommer att se höga priser. Bakomliggande orsaker till de höga spotpriserna just nu är att vi fått ett kallare väder, det blåser mindre samt höga elpriser i Europa som påverkar vårt elpris. Nedläggningen av våra kärnkraftverk bidrar till ett mer ostabilt elsystem och svängiga elpriser, då södra Sverige behöver importera el från bland annat Tyskland på grund av att vi har en begränsad överföringskapacitet från norr till söder.

Det genomsnittliga spotpriset på el var under sommaren 2021 44 öre/kWh i juni, 55 öre/kWh i juli och 63 öre/kWh i augusti. Detta var det högsta månadsmedlet någonsin för juli och augusti månad. För september månad slog man ett nytt rekord i elområde 3 och 4 på grund av en begränsad elproduktion i svenska vattenkraften och kärnkraften. I oktober månad hade vi ett mer balanserat elpris i norra Sverige medans vi fortsatt såg höga spotpriser i södra Sverige (elområde 3 och 4). I slutet av november slog vi prisrekord i alla elområden. December hade radikala prishöjningar över samtliga elområden och elpriset ser ut att ligga på höga nivåer under hela vintern.

Spotpris för december månad är angivet i öre/kWh och är det genomsnittliga priset som betalades.

Prisskillnad i procent gäller förra månaden jämfört med samma period året innan.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
December 202166.69
+262 %
66.69
+262 %
180.74
+472 %
187.39
+393 %
December 202018.4218.4231.5838.03
December 201936.8436.8437.7638.48

Elproduktion just nu

Data hämtad från Statnett som visar elproduktionen i Sverige just nu där vattenkraft och kärnkraft står för den största produktionen. Elproduktion som klassificeras som "Ospecificerat" är t.ex. produktion från anläggningar som har fler än ett produktionsslag samt solenergi.

Produktion MW
Kärnkraft 6971 MW
Värmekraft 1506 MW
Ospecificerat 594 MW
Vindkraft 9734 MW
Vattenkraft 7406 MW
Totalt 26211 MW

Total förbrukning: 22206 MW. Exporterar: 4 005 MW.

Senast uppdaterat: 2022-01-20 kl: 10:00