Dagens spotpris på el

15 juli 2024

Genomsnittliga timpriser för Sveriges elområden. Omfattar inte kostnad för elcertifikat, påslag, energiskatt, moms och elnätskostnader.

Klicka här för att jämföra elavtalspriser

Spotpris på el

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för den fysiska handeln med el på marknadsplatsen Nord Pool Spot. På marknadsplatsen, som bildades 1996 i Norge, ingår Sverige, Finland, Norge, Danmark, Estland, Lettland och Litauen. Nord Pool Spot ägs av medlemsländernas stamnätsoperatörer (Svenska kraftnät i Sverige). Det högsta spotpriset vi haft i Sverige är 14,58 kr/kWh, mellan kl 16:00 - 17:00, 17 december 2009. Anledningar till elprisrekordet då var kyla, låg kapacitet i kärnkraftverk och låga nivåer i vattenmagasin.

Sveriges elområden

Karta över Sverige indelat i elområde 1, 2, 3 och 4

Den 1 november 2011 delades Sverige in i fyra olika elområden (SE1 - Luleå, SE2 - Sundsvall, SE3 - Stockholm och SE4 - Malmö) som kan ha olika elpriser beroende på utbud och efterfrågan. I norra Sverige brukar det vara överskott av el medans i södra Sverige brukar det vara underskott. Detta skapar stora prisskillnader beroende på vilket elområde man bor inom, särskilt under vintern när det är kallt, större efterfrågan och större variation i vindstyrka.

Bakgrunden till att Sverige delades in i olika områden är en anmälan av Svenska Kraftnät till EU-kommissionen från Dansk Energi. Dansk Energi protesterade mot att exporten av el till Danmark begränsades då det svenska stamnätet inte räckte till för att transportera el. År 2010 ställde EU-kommissionen krav på att Svenska kraftnät hanterade överföringsbegränsningarna på ett annat sätt och man delade därför in Sverige i olika elområden. Områdena är namngivna efter större städer för att ge en geografisk indikation på var de olika prisområdena för el är belägna.

Välj det elområde du bor i för att se ditt elpris timme för timme, dagspriser och månadspriser.

SE1 ÖVERSKOTT EL
TIMPRIS EL - MIN/MAX
11,51 - 34,42 öre/kWh
SE2 ÖVERSKOTT EL
TIMPRIS EL - MIN/MAX
11,51 - 34,42 öre/kWh
SE3 UNDERSKOTT EL
TIMPRIS EL - MIN/MAX
11,51 - 34,42 öre/kWh
SE4 UNDERSKOTT EL
TIMPRIS EL - MIN/MAX
11,51 - 252,78 öre/kWh

Elpristrender

Genomsnittliga elpriset i Sverige under senaste månaden, veckan och dagen. Se hur elpriset utvecklats under tiden och om elhandel har blivit billigare eller dyrare.

Senaste månaden
+25,99 %
+7,12 öre/kWh
Senaste veckan
+20,60 %
+5,43 öre/kWh
Idag vs. igår
+229,13 %
+22,75 öre/kWh

Elpriser imorgon

2024-07-16

Morgondagens spotpriser på el från auktionen på elbörsen Nord Pool.

  • SE1 Luleå: 27,93 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 27,93 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 27,93 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 51,10 öre/kWh

Aktuella kampanjer och erbjudanden

Erbjudande hos Skellefteå Kraft Skellefteå Kraft

Rörligt elavtal med rabatt

  • Hög kundnöjdhet under flera år enligt SKI
  • 0 kronor i månadsavgift i 9 månader
  • Inget påslag (motsvarande 7,5 öre/kWh) i 9 mån

Erbjudandet gäller tillsvidare

Erbjudande hos Fortum Fortum

Elavtal med extra tilläggstjänster

  • Lås elpriset under utvalda perioder
  • Trygghetspaket (ersättning vid arbetslöshet)
  • Fri månadsavgift i 1 år (värde 588 kr)

Erbjudandet gäller tillsvidare

Erbjudande hos Greenely Greenely

Timprisavtal

  • Få tillgång till smarta funktioner i appen
  • Smart elbilsladdning
  • Få 6 fria månadsavgifter (rabattkod: 6moff)

Erbjudandet gäller till tillsvidare

Aktuella spotpriser

Så sätts elpriset

Elpriset i de fyra olika elområdena sätts på nordiska elbörsen Nord Pool och bestäms efter hur mycket det kostar att producera den sista kilowattimmen som behövs för att möta efterfrågan på elmarknaden. Kostnaden för att producera denna sista kWh ligger till grund för spotpriset hela den aktuella timmen. Elproducenter använder först de billigaste produktionsslagen (vindkraft, vattenkraft, kärnkraft, kraftvärme). Om efterfrågan så kräver tar man sedan till produktionsslag som kostar mer, i värsta fall fossil elproduktion.

Elbörsen består av två delar, Elspot och Elbas, eller Day-ahead market och Intraday market som är mer gångbara namn idag. Elpriser från Nord Pool Elspot/Day-ahead Market är de som visas här på Elbruk. Det är dessa priser som elhandelsbolag och elproducenter köper och säljer för – dagen före elen sedan används av hushåll och företag. Dessa priser bestäms alltså upp till 36 timmar i förväg. På Elbas eller intradags-marknaden köps el under samma dag som den förbrukas. Detta görs för att tillgodose ett eventuellt större behov av el, ett behov som inte kunde förutses dagen före. Därmed kan man skapa balans mellan produktion och användning. Mer information om elmarknaden och elpriser hittar du på Energimarknadsinspektionen.

Elpriser i Sverige idag och just nu

Elpris idag

Elpriser idag (2024-07-15) för Sveriges 4 elområden:

  • SE1 Luleå: 25,64 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 25,64 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 25,64 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 53,82 öre/kWh

Elpris nu

Elpriser just nu (20:00 - 21:00) för Sveriges 4 elområden:

  • SE1 Luleå: 33,25 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 33,25 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 33,25 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 252,78 öre/kWh

Spotpriser senaste 14 dagar

Dagens elpriser (spotpriser i genomsnitt under dygnen) de senaste 14 dagarna (öre/kWh). Elpriser imorgon visas tidigast 13:00.

Datum SE1 SE2 SE3 SE4
Imorgon27,9327,9327,9351,10
2024-07-1525,6425,6425,6453,82
2024-07-149,219,219,2112,09
2024-07-1313,3613,3613,3613,36
2024-07-1231,531,531,596,9
2024-07-1124,9324,9324,93104,16
2024-07-1027,6127,6127,6161,45
2024-07-0934,6734,6734,9450,15
2024-07-0826,7926,7926,7946,85
2024-07-07-5,03-5,03-5,0316,86
2024-07-066,446,446,446,44
2024-07-0513,312,3312,3312,33
2024-07-0418,1217,2717,2722,58
2024-07-0338,238,238,8176,79
2024-07-0231,5131,5137,581,9

Spotpriser per månad

Spotpriser (öre/kWh) per månad för varje elområde de senaste 12 månaderna samt medelpris för dagar som gått i nuvarande månad.

MånadSE1 SE2 SE3 SE4
Juli 2024 *22,222,0822,5550,36
Juni 202424,0424,0427,2762,7
Maj 202417,6417,6423,7150,58
April 202450,4750,7956,3162,45
Mars 202456,656,659,4763,36
Februari 202444,7944,9450,3455,42
Januari 202461,0861,280,384,02
December 202372,672,679,1780,24
November 202360,960,982,1384,71
Oktober 202317,5817,5833,0735,95
September 202310,8910,8924,3251,33
Augusti 202323,7623,7636,9649,54
Juli 202337,437,437,6541,72

* Nuvarande månad visar ett medelvärde för elpriser per dag med 1 - 15 juli som fönster.

Spotpriser i juni månad

Just nu har vi en stabil energisituation i Sverige. Vi har tidigare sett höga elpriser i Europa som påverkat oss då vi är sammankopplade till samma elnät där vi importerar/exporterar från länder såsom Tyskland etc. Nedläggningen av våra kärnkraftverk har bidragit till ett mer ostabilt elsystem och svängiga elpriser under den senaste tiden, med höga elpriser från en dag till negativa elpriser en annan. Under sommaren/hösten 2021 såg vi början av höjda elpriser och som har hållit sig på en hög nivå fram tills 2023 pga faktorer såsom väder, höga råvarupriser, politiska beslut etc. Jämför elpriser och jämför elavtal för att minska din elkostnad.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
Juni 202424,04
-53 %
24,04
-53 %
27,27
-49 %
62,7
-39 %
Juni 202351,6151,6153,06103,39
Juni 202251,1151,11126,31180,37

Spotpris för juni månad är angivet i öre/kWh och är det genomsnittliga priset som betalades.

Prisskillnad i procent gäller förra månaden jämfört med samma period året innan.

Elpris prognos för 2024

Elpriset sätts på den nordiska elbörsen Nordpool där utbud och efterfrågan avgör timpriset. På Nasdaq OMX Commodities, en marknadsplats för kontantavräknade derivatkontrakt, kan man handla terminer på el som ger en prognos på hur höga våra framtida elpriser kommer att vara. Enligt nuvarande data, och prognos från Skellefteå Kraft, så kommer elområdena SE1 och SE2 få ett pris runt 20 - 30 öre/kWh under juni - juli månad. SE3 och SE4 beräknas få ett pris runt 40 - 60 öre/kWh under samma tidsperiod. Just nu är elförsörjningen stabil vilket gör att risken för effektbrist är fortsatt låg. Detta är tack vare en bättre energisituation i norra Europa.

Enligt ett tidigare uttalande från Svenska Kraftnät så fanns det en risk under vintern 2022/2023 att man behövde stänga av elen för vissa elanvändare. Detta är på grund av påtagliga problem med periodvis effektbrist som man har i södra Sverige. Ett scenario är att man har roterande bortkoppling där man kopplar bort en grupp kunder under en viss tid och sedan får de tillbaka elen. SE4 Malmö är extra utsatt men även elområde SE3 Stockholm kan drabbas när förbrukningen är som högst och när vi har en låg vindproduktion.

För att minska risken att man behöver släcka ner el får vi elanvändare ofta rekommendationen att "platta till kurvan". Det innebär att man använder el under de timmar då den totala elanvändningen idag är som lägst. När elanvändningen är lägst är den också billigare och det kan jämställas med kurvan för dygnets timpriser på el. Det är bra att göra oavsett vilken typ av elavtal man har, men man kan själv tjäna pengar på att platta till kurvan med ett timprisavtal. Greenely och Tibber är två elleverantörer som är specialiserade på just timpris och har bra appar för att visa förbrukning, kostnad och fler smarta funktioner. Är du intresserad av timpris kan du jämföra dessa två på sidan om Tibber eller Greenely.

Enligt prognos från Svenska Kraftnät förväntas vi vara beroende av import av el under topplasttimmen vintern 2024/2025.

Elproduktion just nu

Data som visar aktuell elproduktion, installerad kapacitet (per 2024-01-01) och fördelning i Sverige just nu, där vattenkraft och kärnkraft står för den största produktionen.

Kärnkraft

Kärnkraft

4705 MW / 6937 (68 %)

29,8 %
Ospecificerat

Ospecificerat

1012 MW / 6632 (15 %)

6,4 %
Vind

Vindkraft

1613 MW / 16252 (10 %)

10,2 %
Vatten

Vattenkraft

8462 MW / 16416 (52 %)

53,6 %

Total produktion: 15 792 MW. Total förbrukning: 11 834 MW. Nettoexport: 3 958 MW.

Datakälla: Statnett. Senast uppdaterat: 2024-07-15 kl: 20:00

* Elproduktion som klassificeras som Ospecificerat är t.ex. produktion från anläggningar som har fler än ett produktionsslag och där man inte separerar rapporteringen från dessa, gaskraft, vågkraft och bromskraft. Elproduktion genom solenergi ingår inte i total produktion varför nettoimport/export inte visar exakt värde.

KärnkraftverkAktuellt driftläge
Forsmark 1Avställd för årligt underhåll
Forsmark 2Normal produktion
Forsmark 3Normal produktion
Oskarshamn 3Normal produktion
Ringhals 3Avställd för årligt underhåll
Ringhals 4Normal produktion
Reaktorerna Oskarshamn 1 och 2 stängdes 2017 respektive 2016. Ringhals 1 och Ringhals 2 stängdes 2019 och 2020.
Kommande nedstängningarFrånTill
Ringhals 42024-08-152024-09-13