Dagens spotpris på el

29 november 2022

Genomsnittliga timpriser för Sveriges elområden. Omfattar inte kostnad för elcertifikat, påslag, energiskatt, moms och elnätskostnader.

Klicka här för att jämföra elavtalspriser

Spotpris på el

Hos Elbruk.se kan du jämföra spotpriser för den fysiska handeln med el på marknadsplatsen Nord Pool Spot. På marknadsplatsen, som bildades 1996 i Norge, ingår Sverige, Finland, Norge, Danmark, Estland, Lettland och Litauen. Nord Pool Spot ägs av medlemsländernas stamnätsoperatörer (Svenska kraftnät i Sverige).

Sveriges elområden

Den 1 november 2011 delades Sverige in i fyra olika elområden (SE1 - Luleå, SE2 - Sundsvall, SE3 - Stockholm och SE4 - Malmö) som kan ha olika elpriser beroende på utbud och efterfrågan. I norra Sverige brukar det vara överskott av el medans i södra Sverige brukar det vara underskott. Detta skapar stora prisskillnader beroende på vilket elområde man bor inom, särskilt under vintern när det är kallt och blåser mindre.

Bakgrunden till att Sverige delades in i olika områden är en anmälan av Svenska Kraftnät till EU-kommissionen från Dansk Energi. Dansk Energi protesterade mot att exporten av el till Danmark begränsades då det svenska stamnätet inte räckte till för att transportera el. År 2010 ställde EU-kommissionen krav på att Svenska kraftnät hanterade överföringsbegränsningarna på ett annat sätt och man delade därför in Sverige i olika elområden.

Välj det elområde du bor i för att se ditt elpris timme för timme, dagspriser och månadspriser.

SE1ÖVERSKOTT EL
TIMPRIS - MIN/MAX 222,97 - 545,21 öre/kWh Visa timpriser för SE1
SE2ÖVERSKOTT EL
TIMPRIS - MIN/MAX 222,97 - 545,21 öre/kWh Visa timpriser för SE2
SE3UNDERSKOTT EL
TIMPRIS - MIN/MAX 222,97 - 545,21 öre/kWh Visa timpriser för SE3
SE4UNDERSKOTT EL
TIMPRIS - MIN/MAX 222,97 - 545,21 öre/kWh Visa timpriser för SE4

Elpristrender

Genomsnittliga elpriset i Sverige under senaste månaden, veckan och dagen. Se hur elpriset utvecklas under tiden om det har blivit billigare eller dyrare.

Senaste månaden
-60,76 %
-102,11 öre/kWh
Senaste veckan
+260,41 %
+82,19 öre/kWh
Idag vs. igår
+86,77 %
+177,35 öre/kWh

Aktuella kampanjer och erbjudanden

Erbjudande hos Göta Energi Göta Energi

Billigt elavtal med prisgaranti

  • Bonustimmen - få 1 timme el gratis varje dag
  • Prisgaranti om du inte sänker din elkostnad
  • Få 500 kr rabatt på elen i ett år

Erbjudandet gäller tillsvidare

Erbjudande hos Greenely Greenely

Timprisavtal med spotpris

  • Bästa elavtalet när elpriset varierar mycket
  • Få 6 fria månadsavgifter, värde 414 kr
  • Rabattkod: 6manader

Erbjudandet gäller tillsvidare

Erbjudande hos Fortum Fortum

Elavtal med extra tilläggstjänster

  • Nöjdkundgaranti på alla elavtal
  • Lås elpriset under utvalda perioder
  • Fri månadsavgift i 1 år (värde från 470 kr)

Erbjudandet gäller tillsvidare

Aktuella spotpriser

Så sätts elpriset

Elpriset i de fyra olika elområdena sätts på nordiska elbörsen Nordpool och bestäms efter hur mycket det kostar att producera den sista kilowattimmen som behövs för att möta efterfrågan på elmarknaden. För mer info om elmarknaden och elpriser: Energimarknadsinspektionen - www.ei.se.

Elpris idag

Elpris per dag för Sveriges 4 elområden är idag, 2022-11-29:

  • SE1 Luleå: 372,94 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 372,94 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 390,31 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 390,82 öre/kWh

Elpris nu

Elpriser per timme för Sveriges 4 elområden är just nu, kl. 13:00 - 14:00:

  • SE1 Luleå: 461,61 öre/kWh
  • SE2 Sundsvall: 461,61 öre/kWh
  • SE3 Stockholm: 461,61 öre/kWh
  • SE4 Malmö: 461,61 öre/kWh

Spotpriser senaste 14 dagar

Dagens spotpriser (öre/kWh) de senaste 14 dagarna.

Datum SE1 SE2 SE3 SE4
2022-11-29372,94372,94390,31390,82
2022-11-28203,96203,96204,84204,84
2022-11-27129,30129,30149,92149,92
2022-11-26187,83187,83251,71255,97
2022-11-25260,88260,88277,44278,99
2022-11-24258,88258,88258,88258,88
2022-11-23163,32163,32163,32163,32
2022-11-22189,63189,63189,63189,63
2022-11-21277,84277,84277,84277,84
2022-11-20227,63227,63227,63230,19
2022-11-19204,59204,59204,59204,59
2022-11-18116,73116,73118,78118,78
2022-11-1751,8051,8051,8051,80
2022-11-1628,8528,8528,8528,85

Spotpriser per månad

Spotpriser (öre/kWh) per månad för varje elområde de senaste 12 månaderna samt glidande medelpris för dagar som gått i nuvarande månad.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
November 2022 *111,62111,62120,73124,83
Oktober 202250,4951,3280,6581,26
September 2022100,72101,12228,63241,67
Augusti 202218,2851,86223,05304,99
Juli 202222,4622,4686,61122,52
Juni 202251,1151,11126,31180,37
Maj 202257,8857,88102,86139,14
April 202252,9153,6589,22113,85
Mars 202222,9222,92130,33154,54
Februari 202225,7925,7977,4883,86
Januari 202228,9928,99104,33109,37
December 202166,6966,69180,74187,39
November 202143,8943,8983,52112,56

* Nuvarande månad visar ett medelvärde för elpriser per dag med 1 - 29 november som fönster.

Spotpriser i oktober månad

Just nu har vi ett högt elpris i södra Sverige och ett lägre elpris i norra Sverige på grund av en begränsad överföringskapacitet från norr till söder. Vi har också höga elpriser i Europa som påverkar vårt elpris då vi är sammankopplade till samma elnät där vi importerar/exporterar från länder som Tyskland etc. Nedläggningen av våra kärnkraftverk har också bidragit till ett mer ostabilt elsystem och svängiga elpriser. Under sommaren/hösten 2021 såg vi början av höjda elpriser och som har hållit sig på en hög nivå fram tills idag pga faktorer såsom väder, höga råvarupriser, politiska beslut etc. Jämför elpriser för att se aktuella priser på elavtal.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
Oktober 202250,49
+95 %
51,32
+99 %
80,65
+25 %
81,26
-6 %
Oktober 202125,8325,8364,7586,88
Oktober 202021,4421,4423,0227,34

Spotpris för oktober månad är angivet i öre/kWh och är det genomsnittliga priset som betalades.

Prisskillnad i procent gäller förra månaden jämfört med samma period året innan.

Elpris prognos för 2022/2023

Elpriset sätts på den nordiska elbörsen Nordpool där utbud och efterfrågan avgör timpriset. På Nasdaq OMX Commodities, en marknadsplats för kontantavräknade derivatkontrakt, kan man handla terminer på el som ger en prognos på hur höga våra framtida elpriser kommer att vara. Enligt nuvarande data, och prognos från Skellefteå Kraft, så kommer elområdena SE1 och SE2 få ett pris runt 80-100 öre/kWh under november-december. SE3 och SE4 beräknas få ett pris runt 100-170 öre/kWh. Tidiga prognoser för 2023 visar på att elpriset kommer fortsätta att ligga på en hög nivå.

Enligt ett uttalande från Svenska Kraftnät så finns det även en risk, under kommande halvår, att man behöver stänga av elen för vissa elanvändare. Detta är på grund av påtagliga problem med periodvis effektbrist som man har i södra Sverige. Ett scenario är att man har roterande bortkopplingar där man kopplar bort en grupp kunder under en viss tid och sedan får de tillbaka elen. SE4 Malmö är extra utsatt men även elområde SE3 Stockholm kan drabbas när förbrukningen är som högst och när vi har en låg vindproduktion.

Elproduktion just nu

Data som visar aktuell elproduktion, installerad kapacitet (per 2022-01-01) och fördelning i Sverige just nu där vattenkraft och kärnkraft står för den största produktionen.

Kärnkraft

Kärnkraft

5750 MW / 6900 (83 %)

27.7 %
Ospecificerat

Ospecificerat

1926 MW / 6800 (28 %)

9.3 %
Vind

Vindkraft

1085 MW / 12100 (9 %)

5.2 %
Vatten

Vattenkraft

12022 MW / 16300 (74 %)

57.8 %

Total produktion: 20782 MW. Total förbrukning: 18079 MW. Nettoexport: 2 703 MW.

Datakälla: Statnett. Senast uppdaterat: 2022-11-29 kl: 13:00.

* Elproduktion som klassificeras som "Ospecificerat" är t.ex. produktion från anläggningar som har fler än ett produktionsslag och där man inte separerar rapporteringen från dessa, gaskraft, vågkraft, bromskraft och solenergi.

Kärnkraft - aktuellt driftläge

Forsmark 1 Normal produktion
Forsmark 2 Normal produktion
Forsmark 3 Normal produktion
Oskarshamn 3 Normal produktion, Planerat driftstopp 9-18/12
Ringhals 3 Normal produktion
Ringhals 4 Avställd för reparationsåtgärd till 30/11 31/1 2023