Elpriser 2024

Spotpris 2024 (medel)

SE1
LULEÅ 28,57 öre/kWh
SE2
SUNDSVALL 28,09 öre/kWh
SE3
STOCKHOLM 40,88 öre/kWh
SE4
MALMÖ 56,85 öre/kWh

Genomsnittliga spotpriser för Sveriges elområden. Omfattar inte kostnad för elcertifikat, påslag, energiskatt, moms och elnätskostnader.

Klicka här för att jämföra elavtalspriser

Vad kostade 1 kWh 2024?

Genomsnittspriset på elbörsen för 1 kWh 2024 i hela Sverige var 38,60 öre. Fördelat över elområden kostade 1 kWh i SE1 Luleå 28,57 öre, i SE2 Sundsvall 28,09 öre, i SE3 Stockholm 40,88 öre och i SE4 Malmö 56,85 öre.

  • Snittpris el 2024: 38,60 öre/kWh.
  • Det högsta månadspriset var i november då man betalade 84,65 öre i SE4 Malmö.
  • Lägst månadspris var i augusti månad då man betalade 8,51 öre i SE2 Sundsvall.
  • Det högsta timpriset under 2024 var 17:00 - 18:00 den 12 december då elen kostade 815,91 öre/kWh i SE3 Stockholm.
  • Lägst timpris var det den 11 augusti kl 13:00 - 14:00 då spotpriset var -68,81 öre i SE2 Sundsvall, SE3 Stockholm och SE4 Malmö.
  • Totalt hade vi 784 timmar med negativa elpriser 2024.

Månadspriser 2024

Historiska elpriser (öre/kWh) för varje månad under 2024. Priset är det genomsnittliga priset som betalades.

Månad SE1 SE2 SE3 SE4
Januari61,0861,2080,3084,02
Februari44,7944,9450,3455,42
Mars56,6056,6059,4763,36
April50,4750,7956,3162,45
Maj17,6417,6423,7150,58
Juni24,0424,0427,2762,70
Juli20,5520,4920,7243,34
Augusti8,868,518,5445,93
September9,5710,8916,4330,67
Oktober12,6013,5222,9730,15
November24,9618,0966,9584,65
December12,5811,2158,2569,35

Elpriser per elområde 2024

Nedan presenteras spotpriser och genomsnittliga spotpriser per elområde för 2024. Elpriser vinter, vår, sommar och höst baseras på en kalendarisk indelning.

  • Vinter: December, Januari, Februari
  • Vår: Mars, April, Maj
  • Sommar: Juni, Juli, Augusti
  • Höst: September, Oktober, November

SE1 Luleå

Elpriser över kalendariska årstider i SE1

Vinter 2023/2024 59,81
Vår 41,47
Sommar 17,75
Höst 15,67
Vinter 2024/2025 16,52

Lägsta - högsta spotpris/genomsnittspris i SE1

Lägsta Högsta
Spotpris -57,16
2024-07-28 14:00:00
589,48
2024-01-05 17:00:00
Dagspris -5,98
2024-08-24
209,87
2024-01-05
Månadspris 8,86
Augusti
61,08
Januari

SE2 Sundsvall

Elpriser över kalendariska årstider i SE2

Vinter 2023/2024 59,90
Vår 41,57
Sommar 17,61
Höst 14,16
Vinter 2024/2025 16,74

Lägsta - högsta spotpris/genomsnittspris i SE2

Lägsta Högsta
Spotpris -68,81
2024-08-11 13:00:00
589,48
2024-01-05 17:00:00
Dagspris -7,88
2024-08-11
212,05
2024-01-05
Månadspris 8,51
Augusti
61,20
Januari

SE3 Stockholm

Elpriser över kalendariska årstider i SE3

Vinter 2023/2024 70,37
Vår 46,39
Sommar 18,75
Höst 35,31
Vinter 2024/2025 65,89

Lägsta - högsta spotpris/genomsnittspris i SE3

Lägsta Högsta
Spotpris -68,81
2024-08-11 13:00:00
815,91
2024-12-12 17:00:00
Dagspris -7,88
2024-08-11
244,21
2024-12-12
Månadspris 8,54
Augusti
80,30
Januari

SE4 Malmö

Elpriser över kalendariska årstider i SE4

Vinter 2023/2024 73,62
Vår 58,76
Sommar 50,53
Höst 48,28
Vinter 2024/2025 82,42

Lägsta - högsta spotpris/genomsnittspris i SE4

Lägsta Högsta
Spotpris -68,81
2024-08-11 13:00:00
806,19
2024-12-12 17:00:00
Dagspris -7,88
2024-08-11
357,46
2024-12-12
Månadspris 30,15
Oktober
84,65
November